Haberler

Sanal korsanlara hapis cezası geliyor


Sanal Korsanlara Hapis cezası geliyorKültür ve Turizm Bakanlığı’nın başlattığı bir çalışmaya göre, sanal korsanların IP numaraları tespit edilerek, çeşitli para ve hatta hapis cezalarının uygulanması sağlanacak.


Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın başlatmış olduğu uygulamayla, sanal korsanlığın büyük ölçüde önleneceğini belirtti.


İnternet üzerinden yasal olmayan yollarla MP3 ve video indirilmesi halinde, korsan indirimler bulunuyor ve indiren kişiye bir otomatik mesaj gönderiliyor. Eğer hala korsan indirim devam ediyorsa, IP numaraları belirlenmiş olan kullanıcılara para cezaları ve hatta hapis cezaları uygulanması tasarlanıyor.


Teknik ve hukuki altyapısı üzerinde çalışılan bu sistem ile, IP numarası belirlenecek kullanıcıların hangi elektronik kitabı, MP3 veya videoları indirdikleri tespit edilecek ve bu kullanıcı, Bakanlık tarafından gönderilen bir yasal uyarı mesajıyla, korsan indirimleri sonlandırmaları konusunda uyarılacak. Bu uyarıya uymayanlara çeşitli cezalar uygulanacak.


Bu uygulama ile, korsan indirimin yüzde 70 kadar önüne geçilmesi ve özellikle müzik endüstrisinin internetin icadından önceki kazançlı günlerine tekrar ulaşması bekleniyor. Çünkü, internetten yapılan korsan indirmelerden en çok etkilenen sektör müzik sektörü olmuştu.

 
Yapım : www.simge.com.tr - 2009