Haberler

İnşaat sektörü, 2011 yılında büyüme ve ciro artışı bekliyor...İnşaat sektörü,      


2011 yılından büyüme ve ciro artışı bekliyor


17.01.2011  


İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) ekonominin nabzını tutan, büyümeye yön veren sanayicilerin 2011 öngörülerini ortaya koymak amacıyla Ekonomi Beklenti Anketi'ni yayınladı. Ankete cevap verenlerin büyük bölümü 2011 yılında Türkiye ekonomisinin büyümesini ve cirolarının artış elde etmesini beklediklerini dile getirdi. Ahşap, alçı, alüminyum, aydınlatma, bims, cam, çatı, boru, boya, çimento, demir-çelik, gaz beton, harç, ısıtma-soğutma-havalandırma, katkı malzemeleri, kilit, pencere, plastik inşaat malzemeleri, prefabrik yapı elemanları, seramik, seramik sağlık gereçleri, vitrifiye, yalıtım, yapı kimyasalları ve tuğla-kiremit gibi alt sektörlerden temsilcilerin cevap verdiği anket, iş dünyasının 2011 yılından genel beklentilerinin iyimser olduğunu gözler önüne serdi.


Ekonomi Beklenti Anketi'ne göre iş dünyasının 2011 tahminleri şöyle:


* Katılımcıların yüzde 65'i, Türk ekonomisinin 2011 yılında yüzde 4-6 oranında, yüzde 24'i ise yüzde 7-9 oranında büyüyeceğini öngörüyor.


* Sektör yöneticilerinin yüzde 92'si, 2011 yılı toplam cirolarının 2010 yılı cirolarına göre artacağını belirtiyor.


* 2011 yılı için katılımcıların yüzde 38'i girdi maliyetlerini ve fiyatlarını, yüzde 27'si döviz kurlarını ve yüzde 17'si ise ihracatını öngöremediklerini ifade ediyor.


* İnşaat sektöründe 2011 yılında büyümeye ilişkin öngörü olarak katılımcıların yüzde 46'sı yüzde 9-12 oranında, yüzde 43'ü ise yüzde 5-8 oranında sektörel büyüme bekliyor.


Ankette "2011 yılında inşaat sanayisinin büyümesi için yapılabilecekleri önem sırasına göre sıralar mısınız?" sorusu yöneltilen inşaat malzemesi sanayicileri şu noktalara dikkat çekti:


"İstihdam ve vergi yüklerinin azaltılması, KDV oranının düşürülmesi, yeni finansman araçları sunulması ve kampanyalar düzenlenmesi, elektrik ve doğalgaz maliyetlerinin düşürülmesi, özel sektör inşaat yatırımlarının desteklenmesi ile tapu harçlarının indirilmesi."


Katılımcılar, ayrıca kayıt dışının önlenmesi için tedbirler alınması, konut kredisi vadelerinin uzatılması ve emlak vergilerinin düşürülmesi gibi taleplerde de bulundu.


(CİHAN) 
Yapım : www.simge.com.tr - 2009