Haberler

Bina Yenileme ve Kentsel Dönüşüm Danışmanlıkları


Osman Cihad Esen

Yeni Bir İş Kolu: Bina Yenileme ve Kentsel Dönüşüm Danışmanlıkları


Gelişen gayrimenkul ve inşaat sektörü profesyonel satış ve danışmanlık firmalarının önünü açıyor. Kentsel dönüşüm ve bina yenilemede ise yeni bir iş kolu doğdu: Bina Yenileme ve Kentsel Dönüşüm DanışmanlıklarıYeni Bir İş Kolu: Bina Yenileme ve Kentsel Dönüşüm Danışmanlıkları


Pek çok sektörde olduğu gibi inşaat gayrimenkul sektöründe de, acı tecrübeler edindikten sonra sorunların çözümü yoluna gidiyoruz. Körfez depremi bize deprem hattında olduğumuzu acı bir şekilde hatırlattı ve yıllar öncesinden almamız gereken önlemleri aslında son 10 yıldır yeni yeni almaya başladık. Kentsel dönüşüm süreci ya da bina yenilemeleri de bu süreçlerden biri.


Bugün geldiğimiz noktaya bakıldığında gerek hukuki olarak gerekse işleyişte önemli gelişmeler oluyor. Kentsel dönüşüm ya da bina yenileme günümüze kadar bina maliklerinin kendi araştırmaları ya da müteahhit firmaların yapılacak inşaata talip olması şeklinde geldi. Bu süreç halen işlese de zaman zaman bina maliklerinin, kısmen de müteahhitlerin sıkıntılı olduğu durumlar olabiliyor. Müteahhitler bina yenilenme sürecinde asıl işleri olan inşaatın yanı sıra kat malikleriyle tek tek görüşmek, ikna etmek ve bu ilişkiyi sürdürmek için fazla mesai yapıyor ya da sırf bu ilişkileri sağlayacak istihdamı organize etmek durumunda kalıyor. Bina sahipleri içinse  müteahhidin güvenilirliğinin bilinmemesi, binadaki her bir kat malikinin kendi isteklerinin ortak paydada buluşma çabası ve benzeri sorunlar yüzünden topluca zarar görme gibi durumlar söz konusu olabiliyor.


İşte tam bu noktada arabulucu firmalar ve danışman firmalar devreye girerek, kat maliklerinin hem kendi aralarındaki hem de müteahhitlerle olan iletişimini kuruyor ve sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlıyorlar. Böylece kat malikleri daha doğru bilgilendirilip hakları tarafsız bir firma tarafından korunurken, müteahhitler de asıl işleri olan inşaata tam kanalize olabiliyor.


İşin özü ister kentsel dönüşüm kapsamında olsun, isterse binanız yenilensin, haklarınızın korunması ve inşaatınızın güvenilir, size en uygun müteahhitlerce yapılması için danışman firmalarla çalışmak en doğrusu olacaktır. Üstelik birçoğunun verdiği hizmet ücretsizken değerlendirmemek için hiçbir sebep yok.


 


BEMTAŞ BETONBORU VE PARKETAŞI MERKEZİ


 www.bemtas.com.tr          444 18 34
BEMTAŞ BETON BORU VE PARKETAŞI KATALOG İNDİRMEK İÇİN :


http://www.bemtas.com.tr/dosyalar/e-katalog.pdf 

 
Yapım : www.simge.com.tr - 2009